fbpx
Scroll Top
KAMPANIA
OBSERWUJ SIĘ

Jesteśmy organizatorami Marszu Różowej Wstążki, który niemal każdego roku przechodzi przez Szczecin, przybierając formę różowego i bardzo wesołego korowodu! 

Wiemy, jak ważna jest profilaktyka raka piersi, dlatego zachęcamy do zapoznania się z instrukcją, która przedstawia proces samobadania piersi. Samoświadomość oraz obserwacja swojego stanu zdrowia są pierwszymi rzeczami, dzięki którym mamy szansę na dłuższe i zdrowsze życie.

samobadanie piersi, ilustracja - ręce w górze i ręce na biodrach

1. Stań przed lustrem i unieś swoje ręce do góry. Obejrzyj swoje piersi i zaobserwuj, czy coś się w nich zmieniło. Zwróć uwagę, czy: skóra piersi lub brodawki nie zmieniły swojego koloru, czy nie występuje zmarszczenie skóry, czy nie są one zaczerwienione oraz czy brodawka nie jest wyciągnięta.

Połóż ręce na swoich biodrach i obejrzyj piersi ponownie, w tej pozycji.

samobadanie piersi, ilustracja - jedna ręka za głową, druga bada pierś

2. Unieś jedną rękę nad głowę. Drugą dłonią dokładnie sprawdź swoją pierś. Zrób to, łącząc trzy środkowe palce. Palce ułóż płasko w stosunku do skóry, następnie lekko naciskając zacznij wykonywać ruchy:

  1. okrężne od środka piersi
    na zewnątrz
  2. od góry do dołu przez całą pierś
  3. od środka na zewnątrz promieniście

Następnie powtórz te same ruchy za pomocą drugiej dłoni w drugiej piersi.

Połóż ręce na swoich biodrach i obejrzyj piersi ponownie, w tej pozycji.

ilustracja - badanie piersi w pozycji leżącej

3. Połóż się na plecach i powtórz dokładnie te same kroki w pozycji leżącej. Możesz wsunąć poduszkę lub zwinięty ręcznik pod bark, aby uzyskać lepszą pozycję. Sprawdź również węzły chłonne – obserwuj, czy nie są powiększone.

Co obserwować, na co zwrócić uwagę?

wyciek z brodawki, nabrzmiałe żyły, wgłębienie w piersi lub wystający guzek, zaczerwienienie, uczucie gorąca w piersi, zmiana kształtu lub rozmiaru, wyciagnięta brodawka, pomarańczowa skórka, owrzodzenie piersi, zrogowacenie brodawki.

Zawsze wykonuj samobadanie w tym samym dniu swojego cyklu. Jeśli miesiączkujesz – pomiędzy 8 a 10 dniem, czyli po menstruacji. Jeśli nie miesiączkujesz, ustal jeden konkretny dzień w miesiącu i staraj się trzymać wybranej daty.

POZNAJ
AKCJE PROFILAKTYCZNE
KTÓRE PROWADZIMY