fbpx
279121639_132097916068694_4314676605473583360_n (1)
#1 📖
Miło nam przedstawić pierwszą Żywą Książkę, pierwszego uczestnika naszego wydarzenia, którego opowieści będziecie mogli wysłuchać podczas Żywej Biblioteki w Szczecinie. Przypominamy, już 23 kwietnia spotkamy się w ProMedia i działamy od godziny 11:00 do 17:00. Podczas tego dnia, będziecie mieli szansę przekonać się, jak wygląda życie osoby, która jest narażona na wykluczenie i dyskryminację.
✔️ Poznacie między innymi Karola – studenta Akademii Sztuki w Szczecinie – osobę głuchoniewidomą. Jak Karol pisze o sobie: Lubię spacery po górach, interesuję się sztuką, komunikacją miejską i nowymi technologiami. Lubię się uczyć, poznawać nowe miejsca, ludzi, zdobywać pozytywne doświadczenia.
#2 📖
Żywa Biblioteka to przestrzeń, w której doświadczycie niesamowitych emocji i nierzadko wzruszeń. Jednym z tytułów, możliwych do wypożyczenia będzie opowieść Ewy z Kijowa.
✔️ Cześć! Nazywam się Ewa, jestem z Kijowa. Zajmuję się projektowaniem graficznym. To kierunek, który łączy w sobie kreatywność i marketing. Przyjechałam do Szczecina w czasie wojny w Ukrainie. Dla mnie to bardzo szokujący i bolesny moment w życiu, ale dzięki niemu stałam się osobą silniejszą i przewartościowałam swoje życiowe priorytety. Niektóre sprawy, które były ważne do tej pory, teraz wydają się zupełnie nieważne. A Ty doceniasz ludzi 1000% bardziej. Rozumiesz, że musisz żyć dzisiaj bo jutra może nie być. Ta sytuacja przewraca sens życia do góry nogami. W Szczecinie nadal zajmuję się projektowaniem graficznym, a moja praca i ludzie obok pomagają mi iść do przodu i patrzeć tylko w przyszłość!
#3 📖 Osoba nieheteronormatywna
Przedstawiamy kolejną książkę, która będzie dostępna do wypożyczenia. Ten tytuł będzie dla Was dostępny już 23 kwietnia w godzinach 11:00 – 17:00. Do zobaczenia w @promedia!
✔️ Pochodzę ze Szczecina. Mieszkam tu 19 lat. Urodziłam się tu i wychowałam. Studiuję, żyję, udzielam się społecznie. Od 2 lat jestem w szczęśliwym związku.
Jestem osobą nieheteronormatywną. Jako Żywa Książka, mogę opowiedzieć Ci o tym, jak to jest żyć w Polsce jako osoba nieheteronormatywna – w kraju, gdzie większość ludzi wolałaby, żebyś udawała, że nie istniejesz. Jak narracja polityków wpływa na zdrowie psychiczne moich przyjaciół – młodzieży LGBTQ+ oraz jak trudno jest wyobrazić sobie tutaj przyszłość. Wypowiem się odnośnie odkrywania siebie, reakcji rodziny i homofobii, z którą spotykamy się na co dzień.
Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w Żywej Bibliotece Szczecin i porozmawiania z każdą z książek, aby poszerzyć swoją perspektywę o spektrum ludzi żyjących w Polsce.
Joanna Sawicka-Budziak, Anna Sznigir i 10 innych użytkowników
#4 📖 Judoczka z Odessy
Zapraszamy serdecznie na kolejny prolog!
✔️ Nazywam się Julia. Jestem z Odessy. Od 3-go roku życia trenuję judo. Jestem mistrzem sportu Ukrainy. Od sześciu lat mieszkam w Polsce. W 2016 roku podjęłam pracę w klubie sportowym jako trener judo. Od dwóch lat zarządzam swoim integracyjnym klubem judo w Szczecinie.
Mam 4 letniego synka Mateusza i to on jest najważniejszym sensem i motywatorem w moim życiu. Bardzo lubię spacery nad morzem i czas spędzony na działce .
#5 📖 Aseksualna
23 kwietnia, ProMedia, aleja Wojska Polskiego 2 w Szczecinie! Zapraszamy w godzinach 11:00 – 17:00. Jednym z tytułów, dostępnych w tym dniu będzie opowieść Kasi.
✔ Na imię mi Kasia i mam 32 lata. W środowisku konwentowym lepiej mnie znają jako Kat albo Cllisto. Jestem osobą ze spektrum aseksualności. Mówię spektrum, bo aseksualność nie jest zero-jedynkowa, tak samo jak i ludzka osobowość.
#6 📖 Amazonka
Tę oraz inne opowieści usłyszycie już za tydzień, 23 kwietnia w ProMedia!
Jestem Amazonką, kiedy wykryto u mnie nowotwór, nie wiedziałam jak to będzie. Dziś mam to już za sobą, żyje pełnią życia, doceniam każdy dzień. Chętnie opowiem moją historię.
#7 📖
Do naszego spotkania w Bibliotece ProMedia zostało zaledwie kilka dni! Zapraszamy zatem na kolejny prolog.
Jestem mamą głuchoniewidomego chłopca, który uczy się i rehabilituje. Przeszliśmy długa drogę do momentu, w którym teraz jesteśmy. Razem posługujemy się komunikacja alternatywna, radzimy z trudnościami. Lubię góry i książki. Jestem otwarta na to, co przyniesie życie, kocham syna i walczę o niego.
Plakat - Żywa Biblioteka
#8 📖 Ból, którym się stałam
Po ten oraz inne tytuły będziecie mogli sięgnąć 23 kwietnia w ProMedia. Do zobaczenia!
Jestem studentką ostatniego roku ekonomii i prezeską Stowarzyszenie IC help Polska. Od dziecka choruję na Śródmiąższowe Zapalenie Pęcherza, jednak na diagnozę czekałam 13 lat. Gdyby lekarze zaczęli działać wcześniej, to moje życie wyglądało być dziś zupełnie inaczej. Jest to w zasadzie przewlekła i nieuleczalna choroba, która wyklucza mnie z życia społecznego ze względu na chroniczny ból. Jednak odpowiednim i szybko zastosowanym leczeniem można polepszać komfort życia chorego i wprowadzić go na jakiś czas w remisję. Ja niestety nie dostałam tej szansy. Gdy zachorowałam, miałam 5 lat, także nie pamiętam już, jak to jest być ,,normalną”. Ból jest nieodłączną częścią mnie. Często doświadczam różnego rodzaju dyskryminacji ze względu na moją chorobę. Czy to ze strony społeczeństwa, wykładowców bądź lekarzy. Uważam, że trzeba z tym walczyć szerząc wiedzę. Po latach przystosowałam się do realiów, w których żyję i postanowiłam sprawić, by moje cierpienie nie poszło na marne. Pomoc psychiczna w ludzkim cierpieniu jest dla mnie codziennością. Pomagam innym radzić sobie z bólem, czy kierować do odpowiednich lekarzy. Odbieram telefony nawet o 3 w nocy, gdy ktoś mnie potrzebuje, a w wolnym czasie nagłaśniam świadomość o mojej chorobie i potrzebie refundacji leku. W zasadzie swoje życie poświęciłam na niesienie pomocy innym ludziom, ponieważ wiem, jaki to ból. Ktoś musiał wziąć ich cierpienie w swoje ręce, by dać im nadzieję. Padło na mnie.
#9 📖 Ateistka
Zapraszamy już jutro!
✔️ Mój ateizm jest powrotem do stanu naturalnego, do ustawień fabrycznych – jakby dzisiaj powiedziała młodzież, na skutek procesu intelektualnego. Nikt z nas nie urodził się bowiem ani chrześcijaninem, ani wyznawcą jakiejkolwiek innej religii. Jako dojrzała kobieta, nabrałam siły do tego, żeby przestać bawić się ze światem w ciuciubabkę i w całkowitej zgodzie ze sobą wystąpiłam z kościoła katolickiego. Dzisiaj jestem zadeklarowaną i jawną ateistką i apostatką.
#10 📖 (Nie)pełnosprawność – dar czy przekleństwo?
Mam na imię Natalia. Mam 18 lat. Od urodzenia choruję na artrogrypozę. Obecnie jestem w 3 klasie liceum. Moja pasja to śpiew, który jest nieodłączną częścią mojego życia. Kocham zwierzęta i wszystko co jest związane z naturą. Moje motto życiowe ,,Nigdy nie mów nigdy”.
Moja niepełnosprawność to coś więcej niż tylko choroba. To szansa na zdobycie nowych doświadczeń, a także poznanie wspaniałych ludzi.
#11 📖 CO SAM SOBĄ ZROBIĆ – życie twórcze po udarze
Artysta malarz, emerytowany profesor etyki i malarstwa. Z 35-letnim dorobkiem naukowym i artystycznym (blisko 50-lecie pracy twórczej). A dzisiaj na emeryturze po przebytym udarze mózgu, co gwałtownie wycofało mnie z wszelkiej działalności.
Po długiej przerwie poświęconej na długo trwałej rehabilitacji (4 lata). Wracam do życia twórczego, co wykonuję z tą samo energią, ach trochę wolniej i więcej wymaga to zwiększonego wysiłku, nie tylko fizycznego. Ale to wszystko co przeżyłem jest możliwe do wykonania i realizowania na co dzień, po mino “barier”, które życie samo narzuciło.